Günlük Ev Kiralamak Yasal Mıdır ?

Günlük ev kiralayan yada evini kiraya vermek isteyen bir çok kişinin aklına gelen ilk sorulardan biridir. Bazen daire sahiplermizden bize bu tarz sorular geldiği oluyor ve durumla ilgili bilgi aktarıyoruz ancak bu bilgiye ulaşmak isteyenler olması durumunda on line olarak da ulaşabilsinler diye blogumuzda yer alsın istiyoruz. Öncelikle belirtmek isteriz ki günlük ev kiralamanın ve kiraya vermenin  yasal boyutu evinizi yıllık kiraya vermek ne kadar yasalsa, o kadar yasaldır. Sorularınıza net bir cevap ve örnek olabilmesi içinse bir apartmanda satın aldığı daireyi, günlük kiralık ev sistemine dahil ettiği için apartman sakinleriyle mahkemelik olan bir emsal davayı size örnek göstermek istiyoruz.

 

Detaylar şu şekildedir;

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Tarih :27/05/1998 Esas No :1998 / 5555 Karar No : 1998 / 6226 
ÖZET :
Yargıtay uygulamalarında, bağımsız bölüm sınırlarını ve eklentilerini geçmemek ve mesken olarak kullanılmak koşuluyla, meskenlerin pansiyon olarak kullanımı kat mülkiyeti kanununun 24. maddesindeki yasak kapsamında görülmemektedir.

Karara göre kiralayan kişide mesken olarak kullanacaksa, daireye ait kısmın dışında bir yeri kullanmamak şartı ile istenildiği gibi kiraya verilebilir.

Sonuç itibariyle günlük kiralık ev sistemine dahil olmanızda herhangi bir sıkıntı ve sorun yoktur.

erdmerdgn

Tagged with: , , , ,
Posted in Emlak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>